Spartanburg County Open Racing Pigeon Club

2003 Old Bird Series

Home
South Carolina Classic
Members
Band Lists
2017 YB Race Schedules
Past Season Race results
Race Weather
Sharing with our community
Whats involved???
Report a Found Pigeon
History of Racing Pigeons
The Race
Stories, Articles and tidbits of information
Links to Supporting Lofts
Links to Pigeon Orginizations
Links to Pigeon auction sites
Links to Pigeon product suppliers
Race Rules/Bylaws
Helpful Downloads
Contact Us
In Memory
2014 Young Bird

Back

2003obchamp.jpg
L.J. Meyers recieves 2003 Old Bird series Champion loft Award

Newport Tennessee "A" race

Newport Tennessee "A" race

340 Birds 30 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    D. Bron           99 AU/SCO 6574    881.788YPM       15th Combine

2.    R. Davis          00 AU/SCO 1724    848.003YPM       18th Combine

3.    D. Bron           98 IF/JNC 8912    846.377YPM       19th Combine

4.    H. Geier          02 AU/SCO 10055   794.191YPM       23rd Combine

5.    H. Geier          02 AU/SCO 10584   794.001YPM       24th Combine

 

Newport, Tennessee "B" race

376 Birds 27 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    D. Bron           99 AU/SCO 6505    999.756YPM       13th Combine

2.    D. Bron           99 AU/SCO 6544    999.534YPM       14th Combine

3.    D. Bron           99 AU/SCO 6530    997.243YPM       15th Combine

4.    D. Bron           00 AU/SCO 1211    989.924YPM       17th Combine

5.    D. Bron           00 AU/SCO 1183    989.416YPM       18th Combine

 

 

Westel, Tennessee "A" race

324 Birds 31 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    L.J. Meyers       02 AU/GPS 17184   1283.989YPM       5th Combine

2.    J. Laster         01 AU/SCO 9330    1200.012YPM       25th Combine

3.    J. Laster         02 AU/SCO 1544    1198.706YPM       28th Combine

4.    F. McDonough      01 AU/SCO 9226    1196.245YPM       29th Combine

5.    W. McDonough      01 AU/SCO 9271    1177.620YPM       32nd Combine

 

Westel, Tennessee "B" race

368 Birds 29 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    F. McDonough      02 AU/SCO 11192   1379.043YPM       **Combine Winner**

2.    F. McDonough      01 AU/SCO 9212    1377.600YPM       2nd Combine

3.    F. McDonough      01 AU/SCO 9273    1375,748YPM       3rd Combine

4.    F. McDonough      02 AU/SCO 11146   1366.567YPM       5th Combine

5.    L.J. Meyers       02 AU/GPS 15881   1351.037YPM       7th Combine

 

 

Cookeville, Tennessee "A" race

307 Birds 29 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    J. Laster         99 AU/SCO 6058    1171.114YPM       26th Combine

2.    D. Bron           96 AU/DIL 0508    1145.653YPM       32nd Combine

3.    J. Vare           02 AU/SCO 10765   1140.341YPM       35th Combine

4.    J. Vare           02 AU/SCO 10749   1139.855YPM       37th Combine

5.    H. Geier          02 AU/SCO 10554   1138.609YPM

 

Cookeville, Tennessee "B" race

306 Birds 26 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    L.J. Meyers      02 AU/SCO 11096   1321.689YPM       **Combine winner**

2.    L.J. Meyers      02 AU/GPS 15881   1319.570YPM       2nd Combine

3.    L.J. Meyers      02 AU/SCO 11055   1291.323YPM       4th Combine

4.    F. McDonough     99 AU/SCO 6260    1285.142YPM       7th Combine

5.    F. McDonough     02 AU/SCO 11139   1278.781YPM       12th Combine

 

 

Lebanon, Tennessee "A" race

264 Birds 26 lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    L.J. Meyers       02 AU/SCO 10529   1227.680YPM       20th Combine

2.    F. McDonough      01 AU/SCO 9252    1213.697YPM       25th Combine

3.    L.J. Meyers       02 AU/SCO 11096   1198.246YPM       27th Combine

4.    J. Vare           02 AU/SCO 10734   1186.172YPM       28th Combine

5.    F. McDonough      99 AU/SCO 6243    1173.369YPM       29th Combine

 

Lebanon, Tennessee "B" race

274 Birds 25 lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    F. McDonough      02 AU/SCO 11125   1247.752YPM       8th Combine

2.    L.J. Meyers       02 AU/GPS 17252   1156.173YPM       27th Combine

3.    J. Vare           02 AU/SCO 10752   1135.682YPM       29th Combine

4.    D. Bron           99 IF/JNC 7397    1123.737YPM       30th Combine

5.    W. McDonough      01 AU/SCO 9568    1110.170YPM       32nd Combine

 

Westel, Tennessee "A" race

285 Birds 26 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    L.J. Meyers       02 AU/SCO 10525   1229.101YPM       18th Combine

2.    L.J. Meyers       02 AU/SCO 11096   1225.246YPM       19th Combine

3.    J. Vare           02 AU/SCO 10764   1184.711YPM       26th Combine

4.    W. McDonough      00 AU/SCO 1165    1172.531YPM       28th Combine

5.    L.J. Meyers       02 AU/GPS 17249   1168.054YPM       30th Combine

 

Westel, Tennessee "B" race

332 Birds 27 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    J. Vare           02 AU/SCO 10738   1303.540YPM       9th Combine

2.    J. Vare           02 AU/SCO 10765   1296.211YPM       10th Combine

3.    F. McDonough      01 AU/SCO 9253    1292.206YPM       11th Combine

4.    L.J. Meyers       02 AU/GPS 17184   1281.523YPM       12th Combine

5.    W. McDonough      01 AU/SCO 9565    1277.494YPM       13th Combine

 

 

Clarksville, Tennessee "A" race

242 Birds 27 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    J. Laster         99 AU/SCO 6016    1539.109YPM       ***Combine Winner***

2.    J. Higgins       02 AU/SCO 10376   1452.979YPM       9th Combine

3.    J. Higgins       00 AU/SCO 1617    1444.711YPM       11th Combine

4.    F. McDonough      02 AU/SCO 11114   1409.791YPM       12th Combine

5.    R. Davis          00 AU/SCO 1738    1302.508YPM       17th Combine

 

Clarksville, Tennessee "B" race

228 Birds 23 Lofts

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    L.J. Meyers       02 AU/GPS 17260   1622.124YPM       4th Combine

2.    R. Davis          02 AU/SCO 10231   1506.014YPM       11th Combine

3.    J. Laster         02 AU/SCO 10271   1496.955YPM       12th Combine

4.    L.J. Meyers       02 AU/GPS 17187   1470.662YPM       16th Combine

5.    F. McDonough      00 AU/SCO 1020    1464.519YPM       18th Combine

 

 

Friedheim, Mo.  A Race

24 Lofts 232 Birds

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    L.J. Meyers       02AU/GPS17184     1180.220YPM       4th Combine

2.    Jim Vare          02AU/SCO10734     1057.232YPM       7th Combine

3.    J. Higgins        02AU/SCO10386     746.438YPM       20th Combine

4.    F. McDomough      01AU/SCO9565      732.677YPM       26th Combine

5.    W. McDonough      01AU/SCO9225      732.527YPM       27th Combine

 

Friedheim, Mo.  B Race

22 Lofts 232 Birds

      Name              Band#             YPM               Combine position

1.    F. McDomough      00AU/SCO1071      1123.524YPM       2nd Combine

2.    R. Davis          02AU/SCO10250     867.051YPM       12th Combine

3.    L.J. Meyers       02AU/SCO10529     826.738YPM       14th Combine

4.    Jim Vare          01AU/SCO9585      823.642YPM       15th Combine

5.    L.J.  Meyers      02AU/GPS17249     763.664YPM       24th Combine

 

facebook.jpg